Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) prowadzi działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Do ustawowych zadań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych należy:
- inicjowanie działań w zakresie zadań własnych samorządu związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych;
- podejmowanie czynności zmierzających do zobowiązania osoby uzależnionej od alkoholu do poddania się leczeniu w zakładzie leczenia odwykowego;
- opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Gminy (limit i lokalizacja punktów, w których sprzedawane są napoje alkoholowe);
- kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych (na podstawie upoważnienia wydanego przez Burmistrza);
- podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów oraz występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołuje Burmistrz w celu inicjowania w Gminie Kargowa działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu oraz podejmowania czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych :
1. Anna Ciuńczyk – Przewodnicząca GKRPA w Kargowej
2. Wróblewska Brygida – zastępca przewodniczącej GKRPA
3. Augustyniak Arleta – pełnomocnik Burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii
4. Biernat Anna – sekretarz GKRPA
5. Dżumbelak Józef – członek GKRPA
6. Oczujda Maciej – członek GKRPA
7. Szadkowska Małgorzata – członek GKRPA
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pełni dyżur w drugi i czwarty poniedziałek każdego miesiąca.
Członkowie Komisji, Pełnomocnik ds. profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii wykonują czynności i przedsięwzięcia zaplanowane w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, jak również zgodnych z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 41 ust. 1).
Stałą formą działań Komisji są bezpośrednie rozmowy motywujące z osobami mającymi problem z piciem szkodliwym, z nadużywaniem bądź uzależnieniem od alkoholu oraz z ich bliskimi. Głównie domownikami i członkami ich rodzin. Interesanci zapraszani są na podstawie informacji otrzymywanych przez Komisję z różnych źródeł np. zgłoszenia przekazywane przez pracowników socjalnych OPS, zgłoszenia od kuratorów zawodowych Kuratorskiej Służby Sądowej, od Zespołu Interdyscyplinarnego, członków rodzin, sąsiadów, zgłoszenia z Posterunku Policji. Zainteresowani zgłaszają się również na Komisję z własnej inicjatywy. Członkowie Komisji przeprowadzają również rozmowy z osobami, które zakończyły leczenie odwykowe.
Podstawowym narzędziem, z którego korzystają członkowie Komisji jest „Notatka z rozmowy ze świadkiem, osobą zgłoszoną lub osobą zaproszoną” opracowana zgodnie z art. 25a ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W uzasadnionych przypadkach stanowi ona podstawę do wystąpienia do sądu z wnioskiem o skierowanie na przymusowe leczenie.
Istotnym zadaniem realizowanym w ramach programu jest zapewnienie dostępności do pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu oraz członków ich rodzin.
W ramach tych działań GKRPA w Kargowej nawiązała współpracę z psychologiem.
Psycholog dla dzieci, młodzieży i dorosłych pełni dyżur w każdą środę od 16:00 do 18:00.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z OSOBĄ ZGŁOSZONĄ DO GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, postępowanie zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego dotyczy osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
- rozpad pożycia rodzinnego,
- demoralizacje nieletnich,
- uchylają się od pracy,
- systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.
Oznacza to, że sam fakt uzależnienia od alkoholu nie może stanowić samoistnej podstawy do zobowiązania danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego, lecz towarzyszyć muszą temu także określone powyżej negatywne zachowania w sferze społecznej.
Procedura sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego.
Uruchomienie sądowej procedury zobowiązania do leczenia odwykowego ma zastosowanie w następujących przypadkach:
- osoba, która zgodziła się na badanie przez biegłych, nie zgłasza się na to badanie - komisja kieruje sprawę do sądu, nie ma bowiem możliwości zmuszenia kogokolwiek do badania, takie uprawnienie posiada sąd
- osoba nie zgłosi się na rozmowę motywującą mimo dwukrotnego wezwania
- osoba zgłosi się na wezwanie GKRPA i odmawia podjęcia leczenia oraz badania przez biegłych
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych składa wniosek o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy.
Do wniosku dołączona zostaje dokumentacja zebrana w toku postępowania.
Sąd może na podstawie zebranych dowodów (opinii biegłych, zeznań uczestnika, świadków, wywiadu Policji) wydać następujące orzeczenie:
· oddalić wniosek, gdy osoba nie jest uzależniona
· orzec obowiązek leczenia odwykowego w niestacjonarnym zakładzie leczniczym
(tj. poradni)
· orzec obowiązek leczenia w zakładzie stacjonarnym (tj. szpitalu).
Postanowienie wydane przez sąd w przedmiocie zobowiązania do leczenia odwykowego nakłada na osobę zobowiązaną prawny obowiązek poddania się leczeniu w wyznaczonym trybie oraz placówce, a ponadto zastępuje zgodę na udzielenie tej osobie świadczenia zdrowotnego. Postanowienie wydane przez sąd jest ważne dwa lata.