Drukuj
Odsłony: 796

Zrzut ekranu 2023 10 10 103519Gmina Kargowa przyłączyła się do akcji społecznej Grupy Polska Press „Otwórz się na pomoc”, która ma zwrócić uwagę na coraz bardziej powszechne problemy dotykające dzieci i młodzież. Program skupia się na problemie uzależnień od dopalaczy i narkotyków, co obecnie jest zjawiskiem zdecydowanie przybierającym na sile. Uświadomienie w tym zakresie młodych ludzi i ich rodzin może zapobiec wielu dramatom i to właśnie jest głównym celem tej akcji.

Po dopalacze i narkotyki najczęściej sięgają uczniowie szkół średnich, ale niestety używki te coraz częściej pojawiają się w rękach znacznie młodszych dzieci, tych uczęszczających do szkół podstawowych. Młodzi ludzie są bardzo podatni na wszelkiego typu uzależnienia, a po substancje psychoaktywne, którym są właśnie dopalacze i narkotyki, sięgają z wielu różnych powodów.

Niektórzy robią to z ciekawości lub po prostu poddają się presji grupy rówieśniczej. Dla innych dopalacze i narkotyki są formą ucieczki przed problemami szkolnymi czy rodzinnymi. Inni sądzą, że zażywając tego typu substancje, zwiększą możliwości fizyczne i intelektualne swojego organizmu. Nie zdają sobie sprawy, że takie działanie przynosi tylko negatywne efekty i w żaden sposób nie pomoże rozwiązać najmniejszego problemu ani nie zrealizuje ich marzeń.

By przeciwdziałać temu zjawisku, niezbędne jest uświadomienie zarówno dzieci i młodzieży, jak i ich rodzin w zakresie uzależnień i ich skutków. Niezbędne jest także wskazanie im sposobów zapobiegania uzależnieniom oraz metod pokonywania uzależnień, jeśli do nich dojdzie.

 

Otwórz się na pomoc to projekt, w którego skład wchodzą: interaktywna gra, wideo historia rodziców oraz 8-stronicowa broszura w tradycyjnej, drukowanej formie.

Fabuła interaktywnej gry opiera się na historii młodego człowieka, który mierzy się z trudną sztuką podejmowania decyzji. To od gracza zależy, jakich wyborów dokona bohater gry, a te z kolei leżą u podstaw dalszego rozwoju fabuły. Akcja gry rozpoczyna się w czasie imprezy, gdzie znajomi 18-letniego Piotrka namawiają go na spróbowanie dopalaczy. Gra skierowana jest do dzieci i młodzieży.

Rodziców z pewnością zainteresują doświadczenia innych matek i ojców zapisane w formie wideo. Cztery autentyczne historie opowiedziane przez bohaterów filmu z pewnością wywrą ogromne wrażenie na rodzicach, wskazując im w ten sposób, na co powinni zwracać uwagę każdego dnia.

Z kolei broszura jest swego rodzaju kompendium wiedzy na temat dopalaczy. Uczestnicy programu znajdą tu odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Dowiedzą się oni: skąd wzięły się dopalacze, jakie są ich rodzaje i jak je rozpoznać, jakie zachowania młodych ludzi powinny obudzić czujność rodziców oraz gdzie mogą znaleźć pomoc.

Wszystkie materiały wchodzące w skład projektu Otwórz się na pomoc zostały opracowane przez najlepszych specjalistów w dziedzinie uzależnień przy ścisłej współpracy z dr. n. społ. Arturem Malczewskim z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Artur Malczewski jest autorem i współautorem wielu publikacji w dziedzinie uzależnień. Na swoim koncie ma udział w kilkunastu projektach międzynarodowych z zakresu profilaktyki i monitorowania narkomanii. Partnerem merytorycznym projektu Otwórz się na pomoc jest Instytut Praw Pacjenta i Informacji Zdrowotnej.

Dystrybucja materiałów odbywa się w Szkole Podstawowej w Kargowej oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kargowej.

Poniżej zamieszczamy link do interaktywnej gry.

https://gazetalubuska.pl/kargowa-otworz-sie-na-pomoc-dopalacze/re#INTRO

Źródło: https://gazetalubuska.pl/otworz-sie-na-pomoc-z-polska-press-to-juz-4-edycja-akcji/ar/c14-17525639